Motivasyon

Özgüven, kişinin kendi organizmasına güvenmesi ve kendisine inanması anlamına gelmektedir. Dış dünya ve iç dünyasında barışık kendine inanan bireyin özgüveni vardır. Psikoloji Biliminin de ilerlemesi ile ‘’Özgüven’’ kavramı çeşitli türlere ayrılmıştır. Bu türlerden biri ‘’Akademik Özgüven’’dir. Akademik Özgüven; Kişinin akademik herhangi bir alanda kendisine karşı duyduğu inancı ve güveni ifade eder.

  Eğitimde başarıya giden yolda birçok olumlu ve olumsuz durum ile karşılaşırız. Bu olumlu olumsuz durumlar hem içsel faktörlerden hem de dışşal faktörlerden etkilenebilmektedir. Aynı şekilde Akademik Özgüveniniz de içsel ve dışşal faktörlerden etkilenir. Örneğin, kişi akademik planlarını kendisi yapmakta ve harekete geçerek kendine inanıyorsa burada içsel faktör vardır ve akademik özgüven yerindedir yorumu yapılabilir. Bir diğer örnek ise kişi dış çevrenin söylemlerine göre hareket ediyor, karar almakta zorlanıyor ya da dış çevreden gelen ödül ve cezalara göre hareket ediyorsa burada dışşal faktörlerden söz edebiliriz.

  Düzenli ve akılcı (rasyonel) ders çalışmanın yanında akademik özgüven sahibi olan çocukların başarılarının daha fazla olduğu araştırmalarda gözlemlenmiştir. Akademik özgüven ile birlikte çalışmaların yanında kendinize dair inancınız varsa başarılı olma ihtimaliniz artmaktadır. Araştırmalarda akademik benlik ile başarı arasında doğrudan bağlantılı bulunmuştur. Akademik benlik ile var olan başarıyı daha üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Kişinin akademik anlamda kendine güvenmesi, çevresinden gelen demoralize edici yorumlara kendini kapatması, tamamen kendine güvendiği ve inandığı yolda hareket etmesi tüm bunlarla beraber akademik anlamda gerçek bir inanca sahip olması önemlidir. Bu yazının amacı sizlere akademik özgüvenin önemini hissettirmek, kendi organizmanıza duyduğunuz inancın ne kadar kuvvetli olduğunu fark ettirmek ve başarıya giden yolda sizlere ufak da olsa destek olmaktır.

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Meltem Gezginci