Motivasyon

Feynman Tekniği Richard Feynman tarafından geliştirilmiştir. Özellikle Pomodoro Tekniği ile birlikte kullanıldığında çok etkili olabilmektedir. Feynman Tekniği öğrenmeyi kolaylaştıran bir tekniktir. Feyman’a göre bir şeyi basit şekilde açıklayamıyorsanız onu yeterinde anlamamışsınız demektir. Bu teknik bir konuyu 6 yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği düzeyde anlatmayı temel alarak anlamlandırmayı kolaylaştırmayı ve etkili hale getirmeyi amaçlar.

Feynman Tekniği 4 Aşaması;

  1. Konuyu Belirleyin,
  2. Konuyu Bilmeyen Birine Anlatır gibi Anlatın,
  3. Takıldığınız Noktada Kaynağa Geri Dönün,
  4. Basitleştirin ve Benzerlikler Kurun.
  1. Adım: Konuyu belirleyerek başlamalıyız. Önce çalışmak istediğiniz konu başlığını kağıda yazın sonrasında konu ile ilgili bildiklerinizi kağıda yazın. O konu hakkında yeni şeyler öğrendiğinizde de kağıda ekleyin.
  2. Adım:  Kağıdın devamında karşınızda konuyu hiç bilmeyen biri varmış gibi açık ve net ifadelerle yazmaya devam edin. Bir çocuğun bile anlayacağı kadar basit ifadeler kullanın. Yazdıklarınızı karşınızda konuyu hiç bilmeyen bir çocuğa anlatır gibi sesli olarak tekrar edebilirsiniz
  3. Adım: 2. Adımda anlatmakta zorlandığınız yerler var ise o konu hakkında çalıştığınız yazı ve kaynaklarınıza geri dönün. Öğrendiklerinizi aktarabilecek hale gelene kadar okumaya ve çalışmaya devam edin.
  4. Adım: Konu ile günlük hayat arasında benzerlikler kurun. Konuyu daha çok özümsemenizi sağlayacak benzerlikler kurun.

  Feynman Tekniğinin çalışma planı ile uygulanması daha başarılı sonuç verecektir. Bu yazımızda sizlere bir konuyu daha iyi nasıl anlayabileceğinize yönelik paylaşımlar yaptık. Sizlere faydalı olması dileğiyle.

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Meltem Gezginci