Motivasyon

Akademik danışmanlık, bireyin eğitim hayatında izleyeceği yolu kolaylaştıran önemli bir danışmanlık alanıdır. Akademik danışmanlığı; Akademik danışmanlar, psikolojik danışman ve rehber öğretmenler yapabilmektedir. Akademik danışmanlığın temelinde bireyin eğitim sürecinde izleyeceği yollar belirlenerek bu süreçte düzenli bir şekilde devam edilebilmesi yatmaktadır. Akademik danışmada öğrencinin akademik performansı gözlemlenmekte ve danışmanlığın etkin bir şekilde devam edebilmesi için öğrenci ile iletişim halinde kalınmaktadır. Düzenli ve sistemli takip gerektiren, uzun süreli ve etkileşimi yüksek bir danışmanlık türüdür.

  Özellikle YKS ve LGS gibi uzun süre akademik performans gerektiren sınavlara yönelik mutlaka akademik danışmanlık desteği alınması gerekmektedir. Çünkü YKS ve LGS sınavları uzun bir maraton gerektirmektedir. Bu maratonda profesyonel anlamda bir destek alınması akademik başarıyı arttıracaktır. Akademik danışmada öncelikle bireyi tanıma teknikleri ile birey tanınır. Rehberlik görüşmeleri ile tanıma teknikleri birlikte değerlendirilerek bireye yönelik programlar yapılır ve zaman içerisindeki gelişim ve değişim takip edilir. Yapılan programlar ve çalışmalar sürecinde ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilir.

Akademik danışmanlığın gelişim, destek ve takip etme yararlarının yanında sağladığı psikolojik yararlarda bulunmaktadır. Öğrenci planlama ve programlama sürecinde kendini yalnız hissetmeyerek sorumluluğunu akademik danışman ile paylaşır. Bu paylaşımlar sonucunda akademik özgüveni zamanla artar ve kendi sorumluluğunu kendisi almaya başlar.  Bu anlamda sınav kaygısı da en alt seviyeye inmiş olur. Akademik rehberlik, bireye yollar gösteren uzun bir süreci kapsayan destektir. Bu yazıda sizlere akademik rehberliğin önemi ve faydalarından bahsettik. Farkındalık yaratması dileğiyle. 

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Meltem Gezginci