Motivasyon

Kariyer; bireyin doğumundan ölümüne kadar kendisine katkı sağlamak için yaptığı tüm çalışmaları ifade eder. Örneğin; tüm eğitim hayatı, dil, mesleki eğitim, seminer, sertifika, çalıştığı kurum ve alanı kapsayan çok geniş bir zamanı ele alan ve gelişim için yapılan her türlü çabayı ifade eder. Kariyer Danışmanlığı;  bireyin meslek hayatında izleyeceği yolları gösteren bir yardım sürecidir. Bu yolda birey ile görüşülerek önce birey tanınmakta ve daha sonrasında çeşitli envanter ve ölçekler uygulanarak birey hakkında genel bir bilgi edinilmeye çalışılmaktadır.

  Kariyer Danışmanlığı kişinin karakteri, mizacı, yetenekleri, ilgileri ve değerleri üzerine odaklanır. Bireyin karakteristik özellikleri nelerdir? Bireyin karakteri seçmek istediği mesleğe uygun mudur? , Bireyin yetenekleri nelerdir? Bireyin ilgileri, hoşlandığı alanlar nelerdir? Bireyin değerleri nelerdir? (saygı, sevgi, ekonomik gelir, kendini geliştirme). Meslek seçiminde ilk olarak dikkate alınması gereken karakter ve yeteneklerdir. İlgi ve değerler bir sonraki aşamada dikkate alınmaktadır. Çünkü kişinin seçmek istediği meslek alanına ait yeteneği yok ise başarılı olma imkanı azalacağından ilgi ve değerlerini de kaybedecektir. Bu açıdan bireyin kendini tanıması ve kendisine uygun olan mesleği seçebilmesi için kariyer danışmanlığına ihtiyaç ortaya çıkmıştır.

  Kariyer Danışmanlığı meslek ve iş seçiminde kararsız kalma, kariyeri planlama, iş değiştirme, iş alanı değiştirme, lisede alan değiştirme ve karşılaşılabilecek sorunlar üzerinde etkili olmaktadır. Özellikle YKS öğrencilerinin birçoğu alan seçiminde ve meslek seçimi yapmakta zorlanmaktadır. Birçok öğrenci geleceğe yönelik karar vermekte zorlanmaktadır. Tam olarak bu noktada kariyer danışmanlığı başlamaktadır. Geleceğe yönelik herhangi bir meslek alanını düşünmüyor, düşününce karar veremiyorsanız, seçim yapamıyorsanız kariyer danışma desteği almanızı öneririz. Bu yazıda kariyer danışmanlığının öneminden ve hangi durumlarda kariyer danışmanlığına başvurmanız gerektiğinden bahsettik. Sizlere ışık olması dileğiyle.

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Meltem Gezginci