Motivasyon

Merhaba geleceğini en iyi şekilde planlamak için canla başla çalışan sevgili YKS yolcuları. Sizin için çok uzun ve yorucu geçecek ama aslında yıl sonunda “zaman ne kadarda hızlı geçti” diye bitireceğimiz bu yolculuğa hazır mısınız? “Evet hazırız” dediğinizi duyar gibiyim.

HAZIRSAK BAŞLIYORUZ.

Öncelikle yolculuğumuza başlarken ilk olarak söylemek istediğim şey yolculuğa başladığınız heyecanı hiçbir zaman kaybetmemeniz olacağıdır. Yıllardır bu işin içinde olan bir Rehber Öğretmen olarak gözlemlediğim en büyük kayıp yolculuğa başlarken hayalini kurmuş olduğunuz planlarınızı, bu planlara ulaşmadaki heyecanınızı çok geçmeden kaybetmenizin size vereceği zararlardır.  Bu ne  demek şimdi der gibisiniz. Hemen açıklayayım. Tahmini olarak ağustos aylarında (tabi bu işi oldukça ciddiye alıp erken başlayanları ayrı tutuyorum)  tam anlamıyla sıkı bir çalışma için oturduğunuz  masa başında ağustos ayını saatlerce ve heyecanla çalışarak geçiriyorsunuz. Sonra ne mi oluyor. Okullar açılıyor (Mezun öğrencileri es geçiyorum onlara ayrıca değineceğim J ) hem okul hem  YKS yolculuğu derken bu heyecanınız yerini ufak ufak sızlanmalara bırakıyor. Off nasıl yetişecek bu konular, okul derslerine mi çalışayım yoksa TYT ye mi başlayayım vs.  E bir de işin içinde staj varsa bu sızlanmalar daha da artıyor. Ama bu sızlanmalara ayıracağınız vakitte yapmış olduğunuz plana uymanın size vereceği kazancı kaybetmek üzeresiniz dikkat edin. Rakipler aldı başını gidiyor.  Kısacası sizlere diyeceğim şudur ki.  Gelecek sizin ve onu en iyi şekilde planlamak yine sizlerin elinde.  Tercih zamanında “ Hocam bu puanla 4 yıllık neresi gelir?” demek istemiyorsanız ilk gün yaşadığınız heyecanı ve isteği son güne kadar taşımayı unutmayın.  Şimdi gelelim mezun YKS yolcularına. Sizlere ayrı bir şekilde yazmamın sebebini hemen açıklayayım. “Okul yok nasılsa daha rahat çalışırım.” diyerek çıktığınız yolda maalesef ki ilk bırakanlar ve bıkanlardan oluyorsunuz. Yapmayın etmeyin.  Evet mezuna kalmak asla bir kayıp değildir. Tabi istediğiniz geleceğe ulaşmak için bütün çabayı gösterdiğiniz sürece.  Bıkanlardan, sıkılıp bırakanlardan yarın çalışırım nasılsa vakit var deyip erteleyenlerden olmadığınız sürece.

Heyecanınızı hiç kaybetmemeniz dileğiyle Sevgili YKS YOLCULARI

İkinci olarak söylemek istediğim ve benim için bence bu yolculukta mutlaka yapmanız gereken bir şey var.

KULAKLARINIZI TIKAYIN !

Neden mi? Çünkü etrafınızdaki herkesin her şeyi çok bildiği her şey hakkında en çok konuştuğu sene bu sene olacak. Aileniz, arkadaşlarınız, akrabalarınız, komşularınız belki de hayatınız boyunca hiç görmediğiniz insanların sizin hakkınızdaki fikirlerine şahit olacaksınız. Sizinle hiç alakası olmayan. Sizin geleceğinizi planlamaya çalışacaklar sizi hiç tanımadan. Kendilerince sizin istediğiniz bölümleri beğenmeyecek küçümseyecekler belki sizin hayaliniz olduğunu bilmeden, sizin o bölümlerde planladığınız ve ulaşacağınız kariyerleri bilmeden. “ Bak gördün şunun oğlu burayı kazanmış şu kız şu üniversiteyi kazanmış.” cümlelerini en çok bu sene duyacaksınız. Hazırlanın. Diyeceğim şu ki sizi sizden başka hiç kimse iyi tanıyamaz. Kendiniz için en doğru kararı ancak kendiniz verebilirsiz. Başkaları bu konuda yalnızca sizlere öneri sunabilirler, sunmalılar da.

KULAKLARINIZI TIKAYIN, HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN, PLANLARINIZI YAPIN.YOLCULUĞA BAŞLIYORUZ.  BİR SONRAKİ YAZIDA GÖRÜŞMEK ÜZERE. SEVGİLERİMLE.