Haber

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yüz Yüze Yapılacak En Azından Tek Bir Sınavla Öğrencilere Basılı Bir Karne Vermek İstediklerini Söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tablet dağıtımıyla ilgili şunları söyledi;

Dünyada sadece 4 ülke öğretim kademeleri için 3 ayrı TV kanalı kurabildi. Bunlardan biri Türkiye. Salgın sürecinde uzaktan eğitimin başladığı 23 Mart tarihinden bugüne kadar yaklaşık 12 milyar 249 milyon kez ziyaret edilen EBA platformu, dünyada eğitim kategorisinde en çok ziyaret edilen web sitesi olmuştur.

Şimdiye kadar çeşitli kuruluşların da desteğiyle 150 bin civarında tablet dağıtıldı. Bakanlık olarak çalışmalarımız devam ediyor. 21 Aralık tarihine kadar 200 bin tableti daha dağıtmış olacağız. Yarın da başlıyoruz. 2021 Ocak ortasına kadar 300 bin ilave tableti dağıtmış olacağız. Bu tabletlerin tamamı internet bağlantılı.

Öğretmen başına düşen öğrenci sayımız; ilköğretimde 28’den 16’ya, ortaöğretimde de 18’den 11’e düşmüştür.

Bakan Selçuk tablet dağıtımı hakkında daha önce yaptığı açıklamada, “Aralığın 14’ünde, 21’inde, 28’inde tekrar bir dağıtım süreci başlıyor. Yaklaşık 300 bin tablet dağıtımı gerçekleştirilecek bu süreçte. Ocak ortasına kadar da 500 bin tabletin dağıtımı tamamlanmış olacak.” bilgisini paylaştı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yüz Yüze Yapılacak En Azından Tek Bir Sınavla Öğrencilere Basılı Bir Karne Vermek İstediklerini Söyledi.

Koronavirüs vaka sayılarının artmasıyla birlikte birinci dönem ara tatilin ardından uzaktan eğitime geçilmiş, yüz yüze eğitimin 4 Ocak 2021’e kadar ertelendiği açıklanmıştı. Dün bir TV kanalına konuk olan Bakan Ziya Selçuk, o tarihle ilgili net konuşmasa da okulların açılmasını istediğini dile getirdi. “Okulların ne zaman yüz yüze eğitime geçeceği önümüzdeki hafta kabine toplantısında tekrar değerlendirmeye alınacak. Okulların açılması için 4 Ocak iyimser bir tahmin” diyen Bakan Selçuk, özetle şu açıklamalarda bulundu:

TEK SINAV YAPILACAK

“Birinci sınavlar çok büyük ölçüde tamamlandı. Kısmen bir eksik var ama kalanlar için de zaten tek bir sınav yapılacak. Bunun dışında performans ve projeyle ilgili eğitim-öğretim yılı başında süreç zaten başlamıştı ve bununla ilgili bir problem bulunmuyor. Yüz yüze sınavı eksik kalan öğrencilerle ilgili salgının seyrine bağlı olarak dönem içinde grup ve günlere ayırarak sınavlar yapılabilir. Çocukların eline basılı karne vermek istiyoruz. Şu andaki gidişimiz, takvim değişmeyecekmiş gibi devam ediyoruz ama ihtiyaç olursa, değişmesi gerekirse onun için de bazı tedbirler almak gerekiyor. Yani mevzuat, genelgeler, okullarda yürütülen işler, süreçler açısından almak gerekiyor. Bunların hepsinin tedbirini aldık. Bizim sömestr tatili ya da iş takvimi şudur, belirlenmiştir, değişmez diye bir bakış açımız asla yok. Duruma göre bunu esnetiriz, öne alırız, takdim tehir yaparız, başka çözümler buluruz, hepsi yapılır.”