Haber

Uzaktan eğitimin ana mecrası olan TRT EBA ilkokul, ortaokul ve lise televizyon kanalları için ders ve etkinlik çekimlerine devam ettiklerini belirten Bakan Selçuk, şunları söyledi:

“Kanallardaki tüm ders yayınlarımız günde üç kez tekrar ediliyor. Dersleri kaçıran öğrenciler için ders videoları hem EBA internet portalına hem de TRT İzle platformuna yükleniyor. Sınavların içeriğinde ne varsa TRT EBA’da var. Çocuklarımızın televizyon izleyerek tüm ihtiyaçlarını giderilmesi için tüm çabalarımız devam ediyor. EBA internet platformumuzun ise anlık erişim kapasitesinin artırılması çalışmalarına hız verilmiştir. EBA platformunda bugün bin 700’den fazla ders ve 40 binin üzerinde zengin, güvenilir ve etkileşimli içerikle öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. Salgın sürecinde uzaktan eğitimin başladığı 23 Mart tarihinden bugüne kadar yaklaşık 12 milyar 249 milyon kez ziyaret edilen EBA platformu, dünyada eğitim kategorisinde en çok ziyaret edilen web sitesi olmuştur. Canlı sınıf ve alternatif uygulamaların sisteme entegrasyonuyla EBA’da günlük yaklaşık 3 milyon ders yapabilme kapasitesi bulunuyor. Salgın döneminde topluma verilen hizmet kalitesi için geçtiğimiz haftalarda Çağrı Merkezimiz dünya ikinciliği ödülünü aldı. Yapay zeka destekli sanal robotumuz EBA Asistan ise dünya birinciliği ödülü aldı. EBA Asistan halen dünyanın en fazla kullanılan sanal asistanları arasında yer alıyor.”

BU AY 200 BİN TABLET DAHA DAĞITILACAK
Kuruluşların da desteğiyle 150 bin civarında tablet dağıtıldığını belirten Selçuk, “Bakanlık olarak çalışmalarımız devam ediyor. 21 Aralık tarihine kadar 200 bin tablet daha dağıtılacak ve 2021 Ocak ortasına kadar ilave 300 bin internet bağlantılı tablet daha dağıtılacak. İhtiyaç sahibi öğrenciler arasından; ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu, özel eğitim gereksinim halleri gibi hususlarda resmi veriler üzerinden yaptığımız sıralamalar doğrultusunda dağıtımlara imkanlar ölçüsünde devam edilecek” diye konuştu.